Skip to main content

Hazay Annamária

Fejlesztőpedagógus, tanító/óvónő, perinatális zeneterápiás konzulens, zenei fejlesztő, a Mit énekelj otthon a lurkókkal? – foglalkozások vezetője, gyászcsoport-kísérő

Hazay Annamária perinatális zenei konzulens, zenei fejlesztő

Végzettségemet tekintve tanító/óvó és fejlesztőpedagógus vagyok, azonban több mint húsz éve kisgyermekes családokkal foglalkozom. Zenefoglalkozásokat tartok, ahol a közösségi éneklés felnőttekre és gyermekekre ható pozitív hatását lehet tapasztalni. A kezdeti célok mára jóval összetettebbek lettek, a fókuszt arra helyezem, hogy a csoport támogató, megtartó erejével az éneklési gátlást oldjam a felnőttekben. Teszem ezt mindazért, hogy a legősibb öngyógyító eszközünket alkalmazva a mindennapok zűrzavarában rövid idő alatt meg tudjunk nyugodni, tisztábban látni, objektívebben dönteni, boldogabbnak lenni.

Az utóbbi évtizedekben több tudományos kutatómunka eredménye mutatja, hogy az éneklés (nem zenehallgatás) milyen módon hat a szervezetünkre és a pszichére. A folyamat során agyunk működése változik, a neuronok aktivitása fokozódik, olyan hormonok termelődnek (endorfin, szerotonin, dopamin, oxitocin, stb), melyek segítik az ellazulást, kötődést, relaxációt. A hangos éneklés szabályozza a légzést, a vér oxigénszintjét, pulzusszámot s az immunrendszerre is jótékonyan hat. Ezzel egyidőben az úgynevezett stresszhormonokat termelő szerveink működése takarékra áll.

2014 óta kurátora és munkatársa vagyok A Te Hangodat Ismerem Alapítványnak, öt éven keresztül a Bókay utcai I. Gyerekklinika pic (perinatális intenzív centrum) osztályán voltam zeneterápiás konzulens, négy éve pedig a János kórház pic osztályán tudom segíteni a krízishelyzetben lévő szülők feszültségoldását. Az esetek 95%-ban be tudom vonni őket az élő énekszóba, ami alatt megtapasztalják saját testük és elméjük reagálását, kompetensebbé tudjuk őket tenni gyermekük gyógyulásában.

Csodás feladatnak élem meg, hogy várandós édesanyákkal is megtapasztaltathatjuk, hogyan reagál a magzat az anyai hangra, érintésre, dúdolásra, dünnyögésre.