Skip to main content

Barta Zsuzsanna

Klinikai szakpszichológus, anya-magzat kapcsolatanalitikus, pszichodráma asszisztens, metamorphoses meseterapeuta, család- és párterapeuta

Barta Zsuzsanna kapcsolatanalitikus

A pszichiátriai osztályokon és magánrendelésen végzett, egyéni és csoportos terápiás munkám során rendre előkerült, hogy az egyén élettörténetének megértéséhez az ő megszületése előtti időkig érdemes visszanyúlnunk.

Sajátélményben (gyermekeimet várva) tapasztaltam, hogy ha a várandós nő pszichológiai munkát folytat és a természetesen kialakuló interakción túl segítővel támogatott kapcsolatba is lép magzatával, életreszóló kincseket merít a méhében történő imaginatív munkából, és megtanulja érezni, érteni, elfogadni babáját annak, aki ő maga – önálló szuverén egyéniségnek. Ilyen módon a kismamák támogatását kiemelten fontosnak tartom, hogy az egyénen túlmutató egységet (a nukleáris családot) is kiegyensúlyozott élet(szakasz)kezdéshez lehessen segíteni.

Hivatástudatomat növelte annak egyértelmű megélése, hogy a születés módjának élethosszig tartó hatása van. A hozzám forduló anya(-apa)-magzat párosok lehető legteljesebb szülésre-születésre való közös felkészítése is munkám szerves része.

Főként a gyermektervezés és -várás, valamint a szülés utáni időszakban érkeznek hozzám kliensek. Saját ikerségem révén kiemelt érdeklődési területként tartom számon az ikervárandósságok specifikumait, az ikerség személyiségen megjelenő lenyomatát.

Anya-magzat kapcsolatanalitikusként azt tapasztalom, a módszer ismerete egyre inkább terjed a köztudatban, ám nem minden érdeklődő tudja megfinanszírozni az egyéni folyamatot. Van, akit kifejezetten megnyugtat, ha sorstársi közösségben, nem egyedül tapasztalhatja meg a módszer adta előnyöket.

Sokáig érleltem magamban az ötletet, hogy kismama csoportot indítsak. Gyermekeimmel a korai zenei fejlesztésre járva ismertük meg Ancsát, és lenyűgözött, ahogyan ő és testvére, Timi, az anya-gyerek párosokkal dolgoznak. Azt láttam, hogy anyát és babát egységben, együtt szólítják meg, és ez nagyon szépen rímelt az anya-magzat kapcsolatanalízis szemléletére, ahol szintén kettejük (anya és magzata) interakcióját helyezzük fókuszunkba. Ancsával évekkel később egy, a perinatális gyászfeldolgozásról tartott továbbképzésen találkoztunk újra. Azonnal éreztem, hogy a megálmodott kismama csoportba szeretném behívni, ahol kettőnk területét ötvözve abban segítjük a kismamákat, hogy ének- és belső beszédhangjukkal, imagináció útján kapcsolódjanak a magzatukkal.