Skip to main content
Anya-magzat HANGolódó logó

Módszerünk bemutatása

A várandós anya fizikai valójában érzi, látja magzatát az egyre növekvő pocak, a magzatmozgások és a rendszeres ultrahangok révén. De az, ahogyan a kismama elképzeli a méhében fejlődő magzatot, kevésbé kap figyelmet. Pedig kutatások igazolják, hogy a magzat többszörösét érzékeli és tudja az általa megmutatottnál: a méhen belül az anya hormonális változásai, hangja és izomfeszülése közvetíti a baba felé anyjának érzelmi-lelki állapotát.

Először indítunk olyan csoportot, ahol a kismamák kétféle módon közvetíthetik érzéseiket, gondolataikat a még méhükben növekvő babájuk felé: ének- és beszédhangjukkal. A kialakuló párbeszéd, lelki monitorozás az anya és magzata között mind a két fél számára gyümölcsöző, különleges élmény és tapasztalás.

A rendszeres részvétel segíti az anyát abban, hogy megértse magzatát a szavak előtti szinten. Az átélt pozitív élmények kimunkálhatják a szülői identitást, megerősíthetik az anyai kompetenciaérzést. A baba pedig lehetőséget kap arra, az anya visszajelzéseinek hatására fogalmat alkosson önmagáról, és megtapasztalja, hogy egy biztonságos, megértő világba érkezik.

Az Anya-magzat HANGolódó csoportban a zene, éneklés szerves része a programnak. Természetesen a komfortzónán belül maradhat mindenki, azonban könnyebb a hangrezgések és a saját hangunk harmóniáját csoportban megtalálni, megélni. Ez a technika segíti az elmélyülést, relaxációt, az külső ingerek lecsendesítését.

A csoportalkalom első felében az éneklés harmonizáló hatásával teremtünk meg egy, a hétköznapok rutinjától eltávolodó közeget. Egyszerű zenei játékokkal, egymásra figyelve maradunk a jelenben, ez a tudatos jelenlét fogja megalapozni a foglalkozás későbbi folyamatát. A játékos zenei feladatok aktivizálják és szinkronizálják a két agyféltekét, mely során az agy félelemközpontja kikapcsol, megszűnik a szorongás. Természetesen a komfortzónából senkinek nem kell kilépni, nem a tiszta énekhangra van szükség, A csoport támogató ereje többek között az is, hogy a résztvevők balról-jobbról kapnak egy támaszhangot, melyre könnyebben fel lehet csatlakozni.

Alkalmanként új altatódallal gazdagodik az anya repertoárja, “babakelengyéje”. A már ismételt altató az imagináció végén újra felcsendül.

A csoport második részét, a belső beszédet is mozgósító vezetett relaxációval megteremtett befelé, a baba felé forduló figyelem és imagináció alkotja, melyet az anya-magzat kapcsolatanalízis módszere ihletett. A magzattal való kapcsolatfelvétel az alkalmak során egyre gyorsabbá és gördülékenyebbé válik, elmélyül. Ezért fontos

A csoport harmadik és záró része, a megosztó kör biztosítja, hogy mindenki megoszthassa az élményeit, feldolgozhassa a tapasztalatokat, feltehesse felmerülő kérdéseit.

A csoporton való részvétel nem helyettesít egy egyénileg folytatott anya-magzat kapcsolatanalitikus folyamatot, nem egyenértékű vele. Komolyabb elakadásnál, témákkal érdemes egyéni folyamatba jelentkezni a csoport mellett. Itt a csoport megtartó ereje, a sorsközösség kialakulása, a támogatás adása és kapása, a saját élmények megosztásának lehetősége az előny.